لوازم یدکی زانتیا
پست شده در موتور و پیشران لوازم یدکی زانتیا

لوازم یدکی زانتیا

لوازم یدکی زانتیا

لوازم یدکی زانتیا
لوازم یدکی زانتیا

زانتیا در سال 1992 بوسیله شرکت سیتروئن فرانسوی ساخت و ساز و به بازار جهانی عرضه شد. این خودرو که تا سال 2002 برروی خط ساخت و ساز قرار داشت، نسبتاً به طور همزمان با توقف ایجاد در فرانسه، ساخت و ساز سبک پنج‌در آن در کشور‌ایران استارت شد. سیتروئن زانتیا از سال 1380 تا 1389 بوسیله کمپانی سایپا در یک‌سری سبک سوپرلوکس 1.8 لیتری، SX دو لیتری و زانتیا X دو لیتری به ایجاد رسید و در بازار خودروی کشور‌ایران عرضه شد.

لوازم یدکی زانتیا
لوازم یدکی زانتیا

با حذف این خودرو از خط ساخت و ساز کمپانی سایپا، قطعات یدکی زانتیا هم کیمیا شد و ارزش آن ارتقاء پیدا کرد. توقف ایجاد و ارتقاء بها سیتروئن زانتیا از یک طرف و از طرفی دیگر حضور رقبای قدرتمندی همانند مزدا 3 و رنو مگان سبب شد تا در اولِ ده سال 90 معدود‌معدود مزایای چشمگیری همانند سواری قابل انعطاف و پیشرانه توانمند، تعلیق خوب، دستور‌پذیری بسیار بهتر و چسبندگی بالای زانتیا نادیده گرفته خواهد شد.

لوازم یدکی زانتیا
لوازم یدکی زانتیا

در‌این زمان خریداران ترجیح می‌دادند به‌مکان خرید سیتروئن زانتیا به‌سراغ بقیه خودروهای امروزی‌ و با ایمنی بیشتری بروند.

پیشرانه و عجله زانتیا برای مثال نقاط قوت آن به‌شمار می‌رود. زانتیا در کشور ایران با دو موتور دو لیتری و 1.8 لیتری ایجاد شده است. پیشرانه 2 لیتری چهار سیلندر زانتیا SX که با کد XU10 شناخته میگردد کارکشته به ایجاد 135 اسب بخار توان و 180 نیوتن‌متر گشتاور میباشد. این نیروی تولیدی بوسیله یک گیربکس 5 دنده دستی به چرخ‌های جلو منتقل می گردد. عجله صفر تا صد این موتور 9/5 ثانیه و همینطور مصرف سوخت ترکیبی و حداکثر سرعت زانتیا به ترتیب 7 لیتر در هر صد کیلومتر و 203 کیلومتر بر ساعت میباشد.

لوازم یدکی زانتیا
لوازم یدکی زانتیا

موتور 1.8 لیتری زانتیا سوپرلوکس با ساخت 112 اسب بخار توان و 155 نیوتن‌متر گشتاور، سرعت این خودرو را در 12 ثانیه از صفر به صد کیلومتر می رساند. مصرف سوخت آن هم در سیکل ترکیبی حدود 9 لیتر در هر صد کیلومتر میباشد. در کشور‌ایران سبک SX 2000 به جهت موتور حاذق‌خیس و مصرف سوخت زیر‌خیس محبوبیت بیشتری داشت.

گرانی‌های اخیر در بها خودروهای داخلی و فرنگی منجر گردیده تا اکثری از عموم برای خرید خودروی کیفیت بالا به سراغ سبک‌هایی بروند که سال‌هاست از ساخت و ساز آن‌ها می‌گذرد و عملا جزو خودروهای فرسوده محسوب میگردند که ولی به مراتب از خودروهای صفر فعلی خوب می باشند. خودروی زانتیا یکی این خودروهاست که درحال حاضر گزینه اعتنا اکثری از عموم قرار گرفته که در‌این مقاله به رسیدگی ارزش زانتیا و قیمت خرید آن پرداختیم که سفارش میکنیم پیش از خرید این خودرو بخوانید.

لوازم یدکی زانتیا
لوازم یدکی زانتیا

ساخت‌و‌ساز زانتیا تا سال 89 ادامه داشت و سایپاسیتروئن مسئول ایجاد این خودرو بود که تحت عنوان یک خودروی خانگی به مشتریان اهل ایران عرضه می شد. نکته جذاب در امر توقف ساخت و ساز این خودرو قصد سایپا برای ایجاد زانتیا 2 بود که عملا ناکامی خورد و عملیاتی نشد!

لوازم یدکی زانتیا
لوازم یدکی زانتیا

زانتیا در جمهوری اسلامی ایران با دو پیشرانه 1.8 لیتری و 2 لیتری به بازار عرضه شد البته خودروی با پیشرانه 2 لیتری به جهت مصرف کمتر و توان بیشتر گزینه استقبال مشتریان قرار گرفت و اکثری از سبک‌های جانور در بازار نیز از این نوع میباشد. ولی این خودرو می‌توانست دوام بیشتری در کشور‌ایران داشته باشد و همچون پژو 405 که سبک‌های بسیار متعددی از آن ساخت‌و‌ساز گردیده و در درحال حاضر ساخت و ساز میباشد به ایجاد رسد و در بحبوحه فعلی عدم وجود خودروهای کیفیت بالا مورد خیر و خوبی برای عموم باشد.

لوازم یدکی زانتیا
لوازم یدکی زانتیا

پباده سازی ظاهری زانتیا بوسیله یک شرکت ایتالیایی صورت گرفته‌میباشد. در حیث داشته باشید که زانتیا 18 سال پیش پباده سازی گردیده و در طول خویش یکه‌تاز بوده میباشد. این خودرو در عین آسانی، پباده سازی مناسبی دارااست و اصول آیرودینامیک به خیر در آن رعایت شده است. درواقع درصورتی که بخواهیم منصفانه قضاوت کنیم، بخش اعظمی از خودروهای هم‌جایگاه زانتیا که در آن فرصت ساخت می‌شدند، از نگاه پباده سازی رخ به مراتب بی آلایش‌تری داشتند.

لوازم یدکی زانتیا
لوازم یدکی زانتیا

خودروهای زانتیای ساخت‌و‌ساز کشور ایران به یک سیستم تعلیق هیدروپنوماتیک مجهز میباشند که می‌اقتدار طول خودرو از زمین را به‌شکل دستی تغییر تحول بخشید. به عنوان مثال هنگام عبور از ناهمواری‌ها می‌قدرت طول خودرو را ارتقا بخشید؛ همینطور در‌حالتی که گنجایش سرنشینان عقب خودرو کامل شدن باشد، فشار هیدرولیکی تعلیق چرخ‌های عقب بالا می‌رود تا طول را تهیه و تنظیم نماید، در فیض ترمز چرخ‌های عقب هم کارکشته‌خیس شغل می‌نماید.

لوازم یدکی زانتیا
لوازم یدکی زانتیا

همینطور برخوداری از این سیستم تعلیق منجر گردیده تا زانتیا در قبال ناهمواری‌های جاده عکس‌العمل خیر و خوبی از خویش نشانه دهد و بازدارنده از ورود ضربات جاده به کابین ‌گردد. تا جایی که میتوانید زانتیا را صرفا با سه چرخ هم برانید!

گرچه پباده سازی داخلی کابین زانتیا چنگی به دل نمی‌زند، ولی چگونگی مواد به‌عمل رفته در تشکیل داد کابین زانتیا قابل قبول میباشد. علاوه‌بر این زانتیا امر خوش‌دستی داشته و گروه دنده هم پباده سازی زیبایی داراست. صندلی‌ها روکش مخملی دارا‌هستند و نسبتاً شل و جادار می‌باشند و برای پا و رمز سرنشینان عقب فضای کافی در حیث گرفته شده است. فضای توشه هم برای یک خانواده پرجمعیت کافی میباشد.

لوازم یدکی زانتیا
لوازم یدکی زانتیا

در مقایسه با خودروهای روز، از تجهیزات رفاهی زانتیا نباید توقع متعددی داشته باشید. ولی درصورتی که این خودرو را با رقبای هم‌زمان خودش مقایسه فرمائید، احوال چندان هم بد وجود ندارد. شیشه‌های هر چهار در زانتیا به آسانسور برقی مجهز می‌باشند؛ همینطور این خودرو مجهز به دستور هیدرولیک، برف‌تمیز‌کن‌های هوشمند، تهیه و تنظیم 6 حالته دستی و گودال کمر صندلی راننده، آینه جانبی گرمکن‌دار با تهیه برقی، سیستم انقطاع‌کننده سوخت در هنگام تصادف، صندلی عقب تاشو، لامپ‌های مه‌شکن جلو و عقب از سایر تجهیزات رفاهی زانتیا می باشند.

لوازم یدکی زانتیا
لوازم یدکی زانتیا

یک کدام از دیگر از مفاد اصلی در تحقیق مزایا و معایب زانتیا این میباشد که بدنه آن استحکام متعددی ندارد و در شکل بروز تصادف، احتمال مصدومیت سرنشینان بسیار زیاد میباشد.

لوازم یدکی زانتیا
لوازم یدکی زانتیا

در موضوع ایمنی زانتیا نیز سخن متعددی برای بیان کردن ندارد. درواقع مهمترین ادله توقف ساخت و ساز آن ضعف شدید در موضوع ایمنی بود. زانتیا در سال 1997 میلادی بوسیله موسسه دارای اعتبار ایمنی یوروانکپ (Euro Ncap) فقط 1.5 ستاره از 5 ستاره ایمنی برای سرنشینان را حصول کرد که از رقبای هم‌کلاس و هم‌جایگاه خویش 1.5 ستاره تحت‌خیس بود. در مسئله ایمنی عابران پیاده هم توانست 1 ستاره از 4 ستاره را اخذ کرد.

لوازم یدکی زانتیا
لوازم یدکی زانتیا

سیستم تعلیق مخصوص هیدروپنوماتیک زانتیا را در نصیب مزایای این خودرو معرفی کردیم، البته همین سیستم تعلیق قادر است از معایب بلندمرتبه سیتروئن باشد. گوی‌های این سیستم بسیار حساس و آسیب پذیر میباشند و در شکل فساد، جستن آن ها مشقت بار و حتی غیر ممکن میباشد و هزینه متعددی در ادامه دارااست. پس در‌صورتی‌که قصد خرید زانتیای استوک دارید، برای اعتقاد از سالم گوی‌های سیستم تعلیق، به طبعً از تخصص کارشناسان خودرو به کار گیری نمایید.

لوازم یدکی زانتیا
لوازم یدکی زانتیا

پباده سازی ایرودینامیک زانتیا به خصوص در نمای عقب خودرو منجر گردیده‌است که رویت کرد راننده به عقب تا حد متعددی کاهش یابد. این قضیه امتیاز این خودرو در قضیه ایمنی را گشوده هم کاهش می دهد.

لوازم یدکی زانتیا
لوازم یدکی زانتیا

یکی‌از مشکلاتی که صاحبان این خودروها با توقف ساخت این خودرو پیدا کردند مساله دسترسی به قطعات یدکی آن بود که عملا سبب ساز گرانی و کمیابی شد. البته برخلاف تصور اکثری از عموم در ارتباط امنیت این خودرو، ولی برهان مهم توقف آن گفت و گو‌هایی بود که بر ایمنی این خودرو وجود داشت و با فشارهای ارگان‌های ذیصلاح از خط ساخت‌و‌ساز سایپاسیتروئن بیرون شد. به همین ادله نخستین از تمامی بدانید که برای خرید زانتیا می بایست حواستان به رانندگی باشد و از سواری تند و تیز و قابل انعطاف این خودرو برای شغل های خطرناک به کارگیری نکنید به این دلیل‌که احتمالا اتفاقات بدی در انتظارتان خواهد بود!

لوازم یدکی زانتیا
لوازم یدکی زانتیا

حتما شما هم درخصوص عجله این خودرو شنیده‌اید و تعاریف متعددی از آن به گوشتان رسیده میباشد که حتما عجله صفر تا صد 11 ثانیه‌ای این خودرو در مقایسه با بقیه خودروهای وطنی بسیار وسوسه انگیز میباشد. از سایر خصوصیت‌های لازم به ذکر برای این خودرو سواری قابل انعطاف، امر‌پذیری نمونه زدنی، تعلیق خاص، تعادل و چسبندگی بهتر سرپیچ‌ها میباشد که برای مثال دلایل جذابیت این خودرو برای خریدارانش میباشد.

لوازم یدکی زانتیا
لوازم یدکی زانتیا

بیشترین جذابیت و شاید برای بخش اعظمی از عموم کل جذابیت این خودرو در سواری قابل انعطاف آن خلاصه می گردد و تعلیق بی سابقه این خودرو در مواقع مورد نیاز چیزی وجود ندارد که در اکثری از خودروهای وطنی قابل مشاهده باشد. ولی زانتیا تا‌هنگامیکه یک خودروی فارغ از تصادف و سوای اختلال باشد به یک خودروی ایده‌آل و رویایی تعریف میگردد البته در شرایطی‌که در گیر تصادف بشود و یااینکه اختلال حادی در کارایی آن پیش بیاید به طبع دیگر درین خودرو چگونگی کهن را مشاهده نخواهید کرد و بایستی به درنگ فروش آن باشید! ولی زانتیا فضای کافی برای سرنشینان و توشه دارااست که از نقاط قوت آن برای سفر‌های خانوادگی محسوب می گردد.

لوازم یدکی زانتیا
لوازم یدکی زانتیا

درصورتی که بخواهیم معایبی که معمولا به وسیله اکثر صاحبان این خودروها بازگو میشود بشماریم، قادر خواهیم بود به استهلاک زیاد، فراوانی قطعات تقلبی در بازار، مصرف سوخت بالا ، بدنه نازک، کابین بی آلایش و کسل کننده، ظواهر کهن، ایمنی بسیار ذیل، ردیف و سقف ضعیف، قطعات گران قیمت و کم یاب، راز و صدای زیاد باطن کابین اشاره کنیم.

لوازم یدکی زانتیا
لوازم یدکی زانتیا

در صورتیکه از حامیان سرخست زانتیا می‌باشید و هنوز معایب نقل شده را قبول ندارید می بایست شما‌را به تحقیق‌های موسسه یورو انکپ ارجاع دهیم که در عین ناباوری فقط 1.5 ستاره از 5 ستاره کیفی این شرکت را استخراج کرد و این یک نمره بسیار بد برای یک خودروی این چنینی و ساخت‌و‌ساز کمپانی بزرگی مانند سیتروئن میباشد.

لوازم یدکی زانتیا
لوازم یدکی زانتیا

در صورتی بخواهیم لحاظ صادقانه‌ای در زمینه‌ی زانتیا بگوییم این میباشد که شما در‌صورتی‌که خوش شانس باشید و تندرست‌ترین زانتیای جانور در بازار را بخرید بازهم چیزی نزدیک به 5 میلیون تومان می بایست ردوبدل قطعات مصرفی هزینه فرمایید تا یک خودروی تندرست و مطمئن با سواری بهتر در چنگ داشته باشید چه رسد به خودروهایی که تندرست نیستند و یا این که نسبت به آن تردید داشته باشید که دراین‌صورت عملا بایستی اکانت خرج‌های هنگفت ‌تری را داشته باشید!

لوازم یدکی زانتیا
لوازم یدکی زانتیا

به عبارتی‌طور که فراتر گفتیم واپسین سبک تولیدی این خودرو مرتبط با سال 89 بوده که در شرایطی‌که اکانت مصرف خانگی این خودرو را با نهایتا کارکرد سالی 20 هزار کیلومتر در لحاظ بگیریم کمترین کارکرد خودروهای زانتیا می بایست چیزی نزدیک به 160 هزار کیلومتر باشد که نهایتا این عدد تا 130 هزار کیلومتر نیز قابل تقلیل خواهد بود اما پیدا کردنش عمل سادگی وجود ندارد!

لوازم یدکی زانتیا
لوازم یدکی زانتیا

اکنون سبک 89 این خودرو با کارکرد 180 هزار کیلومتر چیزی نزدیک به 200 تا 400 میلیون تومان اطلاع رسانی شد‌ه‌است که بسته به لاستیک و بیمه و …. این رقم متعدد میباشد. در یکی از دیگر از اطلاع رسانی‌های مجود سبک 2000 این خودرو با سال تشکیل داد 82 و 350 هزار کیلومتر کارکرد!!! 30 میلیون تومان نرخ‌گذاري گردیده است که ولی فقط و فقط به عاشقان شش آتیشه زانتیا سفارش خریدش داده می گردد به دلیل آنکه ماشین شدن این سبک‌ها هزینه و وقت متعددی نیاز دارااست!

لوازم یدکی زانتیا
لوازم یدکی زانتیا

در شرایطی‌که پیشرانه زانتیا سلامت و فارغ از عیب باشد و به اصطلاح عالی گاز بخورد، سواری آن بسیار لذت‌نصیب میباشد. هنوز هم درین محدوده قیمتی، خودرویی پیدا نمیکنید که اقتدار رقابت با عجله و هندلینگ زانتیا را داشته باشد. این خودرو برای توشه و سرنشینان عقب فضای کافی دارااست، ولی در عین درحال حاضر استهلاک و هزینه مراقبت آن بسیار زیاد میباشد.

لوازم یدکی زانتیا
لوازم یدکی زانتیا

از سایر معایب آن می‌قدرت به استهلاک بالا، ظواهر معمولی و سابق، کیمیا و گران بودن قطعات یدکی و ورود رمز و صدای موتور و فضا به کابین اشاره نمود. ولی مهم ترین نقطه ضعف زانتیا ایمنی ذیل آن میباشد. به‌علاوه به‌برهان همگی مواقعی که گفته شد، بازار استوک آن هم رونق چندانی ندارد و به‌انگیزه استهلاک بالا، جستن زانتیای استوک تندرست طاقت فرسا میباشد.

لوازم یدکی زانتیا
لوازم یدکی زانتیا

لوازم یدکی زانتیا
لوازم یدکی زانتیا
لوازم یدکی زانتیا
لوازم یدکی زانتیا
لوازم یدکی زانتیا
لوازم یدکی زانتیا
لوازم یدکی زانتیا
لوازم یدکی زانتیا
لوازم یدکی زانتیا
لوازم یدکی زانتیا
لوازم یدکی زانتیا
لوازم یدکی زانتیا
لوازم یدکی زانتیا
لوازم یدکی زانتیا
لوازم یدکی زانتیا
لوازم یدکی زانتیا
منو

09194259957